People


    Chairs of the working group:

  1. John Domingue (Open University)
  2. Holger Lausen (DERI Innsbruck)
  3. Dieter Fensel (DERI International)
  4. Active members of the working group:

  5. Emilia Cimpian (DERI Innsbruck)
  6. Flavio De Paoli (UniversitÓ of Milano Bicocca)
  7. Cristina Feier (DERI Innsbruck)
  8. Douglas Foxvog (DERI Galway)
  9. Martin Hepp (DERI Innsbruck)
  10. Mick Kerrigan (DERI Innsbruck)
  11. Michael Kifer (University at Stony Brook)
  12. Jacek Kopecky (DERI Innsbruck)
  13. Birgitta K÷nig-Ries (Friedrich-Schiller-Universitńt Jena)
  14. Andrea Maurino (UniversitÓ of Milano Bicocca)
  15. Adrian Mocan (DERI Innsbruck)
  16. Barry Norton (Open University)
  17. Matteo Palmonari (UniversitÓ of Milano Bicocca)
  18. Carlos Pedrinaci (Open University)
  19. Axel Polleres (Universidad Rey Juan Carlos)
  20. Dumitru Roman (DERI Innsbruck)
  21. Brahmananda Sapkota (DERI Galway)
  22. James Scicluna (DERI Innsbruck)
  23. Omair Shafiq (DERI Innsbruck)
  24. Adina Sirbu (DERI Innsbruck)
  25. Michael Stollberg (DERI Innsbruck)
  26. Ioan Toma (DERI Innsbruck)
  27. Tomas Vitvar (DERI Galway)
  28. Zhixian Yan (DERI Innsbruck)
  29. Passive members of the working group:

  30. Michael Altenhofen (SAP)
  31. Khalid Belhajjame (The University of Manchester)
  32. Veli Bicer (Middle East Technical University)
  33. Walter Binder (EPFL)
  34. Gerard Bleeker (HP Galway)
  35. Jos de Bruijn (DERI Innsbruck)
  36. Christoph Bussler (DERI Galway)
  37. Haluk Cavkaytar (Ege University)
  38. Stefano Ceri (Politecnico di Milano)
  39. Dario Cerizza (Politecnico di Milano)
  40. Marco Comerio (University of Milano-Bicocca)
  41. Rafael Gonzßlez Cabero (UPM)
  42. Liliana Cabral (Open University)
  43. Ion Constantinescu (EPFL)
  44. Pat Croke (HP Galway)
  45. Marin Dimitrov (Ontotext)
  46. Alistair Duke (BT)
  47. Kim Elms (SAP)
  48. Paul Fodor (University at Stony Brook)
  49. David de Francisco (Telefˇnica I+D)
  50. Jochen Gruber (SAP)
  51. Farshad Hakimpour (Open University)
  52. Armin Haller (DERI Galway)
  53. Manfred Hauswirth (EPFL)
  54. Ross Horne
  55. Kashif Iqbal (DERI Galway)
  56. Uwe Keller (DERI Innsbruck)
  57. Edward Kilgarriff (DERI Galway)
  58. Michael Klein (University of Karlsruhe)
  59. Reto Krummenacher (DERI Innsbruck)
  60. RubÚn Lara (TIF)
  61. Carlos Cesar Laufer (PUC-Rio)
  62. Aine Leddy (HP Galway)
  63. Christoph Mack (Tiscali)
  64. Rosen Marinov (Ontotext)
  65. Zlatina Marinova (Ontotext)
  66. Matthew Moran (DERI Galway)
  67. Francisco Jose Martin-Recuerda Moyano (The University of Manchester)
  68. Reinhold Herzog (Qaurto)
  69. Cliodhna Hurst (HP Galway)
  70. Ann Johnston (HP Galway)
  71. Martin Murth (Vienna University of Technology)
  72. Kevin Neary (hc-exchange)
  73. Eyal Oren (DERI Galway)
  74. Juan Pablo Palacios (Telefˇnica I+D)
  75. Vassilios Peristeras (Greek National Centre for Public Administration)
  76. Marco Pistore (UniversitÓ di Trento)
  77. Chris Priest (HP)
  78. Peter Radkov (Ontotext)
  79. Marc Richardson (BT)
  80. Gabriel Santos (eGovernment Working Group of Macao)
  81. Francois Scharffe (DERI Innsbruck)
  82. Daniel Schwabe (PUC-Rio)
  83. Thomas Strang (DERI Innsbruck)
  84. Paolo Traverso (UniversitÓ di Trento)
  85. Huynh Chau Trung (Sai Gon Bank Trade and Industry)
  86. Emanuele Della Valle (Politecnico di Milano)
  87. Laurentiu Vasiliu (DERI Galway)
  88. Sam Watkins (BT)
  89. Michal Zaremba (DERI Innsbruck)
  90. Peter Zugmann (Qaurto)